B O Shannessey Trophy - Wendy Harper representing the Waihi Memorial RSA is the 2020 Clubs New Zealand, National Ladies Singles Champion, defeating Vernaleigh Brinsdon of the Hornby Workingmen's Club in the final, held at the Richmond Workingmen's Club on Sunday 29 November.

Ladies Singles Main Round:

Last 16:

Sarah Pitama, Hornby Workingmen's Club No2 def Vivian Hart, Upper Hutt Cosmopolitan Club No2

Vernaleigh Brinsdon, Hornby Workingmen's Club No1 def Lucy Dix, Hamilton Workingmen's Club No1

Katie Martin, Richmond Workingmen's Club No5 def Jacqui Livesey, Timaru South Cosmopolitan Club No4

Penny Te Kira, Hutt Valley Darts No1 def Shannon Campbell, Clubs Marlborough No1

Tania Clark, South Otago Town & Country Club No1 def Jannette Jonathan, Taumarunui Cosmopolitan Club No1

Wendy Harper, Waihi Memorial No1 def Tina Osborne, Kereru Sports No1

Peggy Wikaira, West City Darts No1 def Nellie Young, New Brighton Club No1

Kandice Tahuri, Kereru Sports No3 def Jane Harrington, Kaiapoi Workingmen's Club No1

Quarter Finals:

Vernaleigh Brinsdon, Hornby Workingmen's Club No1 def Sarah Pitama, Hornby Workingmen's Club No2 

Katie Martin, Richmond Workingmen's Club No5 def Penny Te Kira, Hutt Valley Darts No1

Wendy Harper, Waihi Memorial No1 def Tania Clark, South Otago Town & Country Club No1

Kandice Tahuri, Kereru Sports No3 def  Peggy Wikaira, West City Darts No1 

Semi Finals:

Vernaleigh Brinsdon, Hornby Workingmen's Club No1 def Katie Martin, Richmond Workingmen's Club No5

Wendy Harper, Waihi Memorial No1 def Kandice Tahuri, Kereru Sports No3 

Final:

Wendy Harper, Waihi Memorial No1 def Vernaleigh Brinsdon, Hornby Workingmen's Club No1


Plate Round:

Quarter Finals:

Margaret Taurerewa, New Brighton Club No2 def Jay Johnson, Richmond Workingmen's Club No2

Gerri MacDonald, Porirua Club No1 def Kelsi-Ray TeMoananui, Invercargill Workingmen's Club No3

Doreen Whakamoe-Pikia, Invercargill Workingmen's Club No5 def Tanyia Neilson, Hornby Workingmen's Club No4

Jette Johnson, Invercargill Workingmen's Club No8 def Wendy Smith, Timaru South Cosmopolitan Club No1

Semi Finals:

Gerri MacDonald, Porirua Club No1 def Margaret Taurerewa, New Brighton Club No2 

Doreen Whakamoe-Pikia, Invercargill Workingmen's Club No5 def Jette Johnson, Invercargill Workingmen's Club No8 

Final:

Doreen Whakamoe-Pikia, Invercargill Workingmen's Club No5 def Gerri MacDonald, Porirua Club No1