The B O'Shanessey Trophy - Stacey Heavey & Tanaya Wikaira representing West City Darts are the 2020 Clubs New Zealand, North Island Ladies Pairs Champions, defeating Sarnia West & Heather Siebers of  in the final, held at the Upper Hutt Cossie Club on Thursday 5 March.

Ladies Pairs Main Round:

Last 16:

Sarnia West & Heather Siebers, City Club 2000 No2 def Peggy Wikaira & Felicity Whitley, West City Darts No1

Nicole Regnaud & Yolande Regnaud, Upper Hutt Cossie No3 def Ann Marie Temarama & Cathy Byford, Porirua Club No3

Mihi Awatere & Barbara Daly, Breezn Sports No1 def Maude Robinson & Claire Apiata, Poriua Club No2

Lee Wright & Kim McLean, Wainuiomata Darts Club No1def Janette Jonathan & Mabel Allison, Taumarunui Cosmopolitan Club No1

Val Brock & Sandra Melgers, Papakura Club No 1 def Bobbi Lewis & Flo Faunch, Hamilton Workingmen's Club No2

Paea Thompson & Lisa Hurhangee, Upper Hutt Cossie No2 def Megan Winiana & Maryanne Teinaki, Porirua Club No1

Stacey Heavey & Tanaya Wikaira, West City Darts No2 def Polly Luke & Amelia Watt, Feilding Sports Association No1

Ange Leach & Chiarn Waikawa, Breezn Sports No 3 def Glenda Hayman & Mayreen Tai, Waihi RSA No1

Quarter Finals:

Sarnia West & Heather Siebers, City Club 2000 No2 def Nicole Regnaud & Yolande Regnaud, Upper Hutt Cossie No3

Lee Wright & Kim McLean, Wainuiomata Darts Club No1def Mihi Awatere & Barbara Daly, Breezn Sports No1

Paea Thompson & Lisa Hurhangee, Upper Hutt Cossie No2 def Val Brock & Sandra Melgers, Papakura Club No 1

Stacey Heavey & Tanaya Wikaira, West City Darts No2 def Ange Leach & Chiarn Waikawa, Breezn Sports No 3

Sem Finals:

Sarnia West & Heather Siebers, City Club 2000 No2 def Lee Wright & Kim McLean, Wainuiomata Darts Club No1

Stacey Heavey & Tanaya Wikaira, West City Darts No2 def Paea Thompson & Lisa Hurhangee, Upper Hutt Cossie No2

Final:

Stacey Heavey & Tanaya Wikaira, West City Darts No2 def Sarnia West & Heather Siebers, City Club 2000 No2


Plate Round:

Quarter Finals:

Penny Henare & Debbie Henare, Hutt Valley Darts No1 def Rose Martin & Gina Stone, Upper Hutt Cossie 5

Viv Hart & Ashlee Regnaud, Upper Hutt Cossie No4 def Sjanna Bootten & Tracy Swensson, Feilding Sports Association No2

Zoe Skayman & Shinayre Apaapa, Top Shot Darts No2 def Lorraine Martin & Judith Beets, Napier RSA 2

Lyn Dunne & Shannon Collett, Tauranga Citizens Club No1 def Sue Abbott & Margy Perry, South Taranaki Club No2

Semi Finals:

Viv Hart & Ashlee Regnaud, Upper Hutt Cossie No4 def Penny Henare & Debbie Henare, Hutt Valley Darts No1

Lyn Dunne & Shannon Collett, Tauranga Citizens Club No1 def Zoe Skayman & Shinayre Apaapa, Top Shot Darts No2

Final:

Lyn Dunne & Shannon Collett, Tauranga Citizens Club No1 def Viv Hart & Ashlee Regnaud, Upper Hutt Cossie No4