The Dunedin WMC & MSA Trophy - Desi Mercer & Tracy Macdonald representing the Bluff Memorial RSA are the 2020 Clubs New Zealand, South Island Ladies Pairs Champions, defeating M Stevens & M Pierson of the Kaiapoi Workingmens Club in the final, held at the Oamaru Club on Thursday 5 March.

Ladies Pairs Main Round:

Last 16:

Rosalie Ritchie & Jo Taylor, Papanui Club No1 def Karena McDonald & Fran Diack, Invercargil Workingmen's Club No1

Chrissy Goodman & Wendy Smith, Timaru South Cosmopolitan Club No2 def Katie Martin & Shianne Martin, Richmond Workingmen's Club No3

Desi Mercer & Tracy Macdonald, Bluff  Memorial RSA No1 def Robyn McElhinney & Carol Harper, Templeton RSA No1

Cara Hedley & Nicola Patterson, Invercargill Workingmen's Club No5 def Jo Finn & Diane Kitai, Waimate Town & Country No2

Maata Atkins & Raewyn Edwards, Hornby Workingmen's Club & MSA No1 def Noeline Atkinson & Tanyia Neilson, Hornby Workingmen's Club & MSA No3

Vernaleigh Brinsdon & Sarah Pitama, Hornby Workingmen's Club & MSA No2 def Irene Martin & Karen Rarere, Timaru Town & Country No1

Tara Mears & Shannon Campbell, Clubs of Marlborough No1 def Tania Clark & Ruth Todd, South Otago Town & Country No1

Mamaeroa Ngata-Stevens & Moana Pierson, Kaiapoi Workingmen's Club No2 def Barbara Bryson & Karen Thomas, Club Waimea No2

Quarter Finals:

Chrissy Goodman & Wendy Smith, Timaru South Cosmopolitan Club No2 def Rosalie Ritchie & Jo Taylor, Papanui Club No1

Desi Mercer & Tracy Macdonald, Bluff Memorial RSA No1 def Cara Hedley & Nicola Patterson, Invercargil Workingmen's Club No5

Vernaleigh Brinsdon & Sarah Pitama, Hornby Workingmen's Club & MSA No2 def Maata Atkins & Raewyn Edwards, Hornby Workingmen's Club & MSA No1

Mamaeroa Ngata-Stevens & Moana Pierson, Kaiapoi Workingmen's Club No2 def Tara Mears & Shannon Campbell, Clubs of Marlborough No1

Sem Finals:

Desi Mercer & Tracy Macdonald, Bluff Memorial RSA No1 def Chrissy Goodman & Wendy Smith, Timaru South Cosmopolitan Club No2

Mamaeroa Ngata-Stevens & Moana Pierson, Kaiapoi Workingmen's Club No2 def Vernaleigh Brinsdon & Sarah Pitama, Hornby Workingmen's Club & MSA No2

Final:

Desi Mercer & Tracy Macdonald, Bluff Memorial RSA No1 def Mamaeroa Ngata-Stevens & Moana Pierson, Kaiapoi Workingmen's Club No2


Plate Round:

Quarter Finals:

Shelley Mills & Jenny Hoskings, Hokitika Chartered Club No2 def Jay Johnston & Mel Wilcock, Richmond Workingmen's Club No2

Kayleen Eade & Sheryll Geange, Invercargill Workingmen's Club No8 def Barbara Ramsay & Leanne Bellam, Kaiapoi Workingmen's Club No4

Tyler Humby & Leana Garguilo, Clubs of Marlborough No2 def Lillian Tobin & Sandy French, Hornby Workingmen's Club No4

Grace Padget & Jessica Wilson, Bluff Memorial RSA No2 def Shirley Bell & Rhonda Bell, Alexandra District Club No1

Semi Finals:

Kayleen Eade & Sheryll Geange, Invercargill Workingmen's Club No8 def Shelley Mills & Jenny Hoskings, Hokitika Chartered Club No2

Tyler Humby & Leana Garguilo, Clubs of Marlborough No2 def Grace Padget & Jessica Wilson, Bluff Memorial RSA No2

Final:

Tyler Humby & Leana Garguilo, Clubs of Marlborough No2 def Kayleen Eade & Sheryll Geange, Invercargill Workingmen's Club No8