The Invercargill Workingmen's Club Cup - Vernaleigh Brinsdon representing the Hornby Workingmen's Club & MSA is the 2020 Clubs New Zealand, South Island Ladies Singles Champion, defeating Tracy McDonald of the Bluff Memorial RSA in the final, held at the Oamaru Club on Friday 6 March.

Ladies Singles Main Round:

Last 16:

Tara Mears, Clubs of Marlborough No2 def Lisa Waerehu, Invercargill Workingmen's Club No2

Vernaleigh Brinsdon, Hornby Workingmen's Club & MSA No3 def Mel Wilcock, Richmond Workingmen's Club No2

Rachel Padget, Bluff Memorial RSA No3 def Jill Wilson, Kaiapoi Workingmen's Club No4 

Nelly Young, New Brighton Club No1 def Leanne Bellam, Kaiapoi Workingmen's Club No7

Tyler Humby, Clubs of Marlborough  No3 def Shannon Campbell, Clubs of Marlborough  No1

Lois Grafton, New Brighton Club No3 def Raelene Pope, Waimate Town & Country No1

Tracy McDonald, Bluff Memorial RSA No1 def Missi Jones, Timaru South Cosmopolitan Club No1

Wendy Scoullar, Dunedin Metropolitan Club No2 def Karena McDonald, Invercargill Workingmen's Club No1

Quarter Finals:

Vernaleigh Brinsdon, Hornby Workingmen's Club & MSA No3 def Tara Mears, Club Marlborough No2

Nelly Young, New Brighton Club No1 def Rachel Padget, Bluff Memorial RSA No3 

Tyler Humby, Clubs of Marlborough No3 def Lois Grafton, New Brighton Club No3 

Tracy McDonald, Bluff Memorial RSA No1 def Wendy Scoullar, Dunedin Metropolitan Club No2 

Sem Finals:

Vernaleigh Brinsdon, Hornby Workingmen's Club & MSA No3 def Nelly Young, New Brighton Club No1 

Tracy McDonald, Bluff Memorial RSA No1 def Tyler Humby, Clubs of Marlborough No3

Final:

Vernaleigh Brinsdon, Hornby Workingmen's Club & MSA No3 def Tracy McDonald, Bluff Memorial RSA No1


Plate Round:

Quarter Finals:

Fran Diack, Invercargill Workingmen's Club No10 def Shelley Mills, Hokitika Chartered Club No2

Jessica Wilson, Bluff Memorial RSA No2 def Karen Thomas, Club Waimea No4

Lillian Tobin, Hornby Workingmen's Club No6 def Diane Kitai, Waimate Town & Country No3

Karen Robinson, Waimate Town & Country No2 def Raewyn Edwards, Hornby Workingmen's Club No2

Semi Finals:

Jessica Wilson, Bluff Memorial RSA No2 def Fran Diack, Invercargill Workingmen's Club No10 

Lillian Tobin, Hornby Workingmen's Club No6 def Karen Robinson, Waimate Town & Country No2 

Final:

Lillian Tobin, Hornby Workingmen's Club No6 def Jessica Wilson, Bluff Memorial RSA No2