The Dunedin WMC & MSA Trophy - M Atkins & R Edwards representing Hornby Club are the 2021 Clubs New Zealand, South Island Ladies Pairs Champions, defeating D Mercer & T MacDonald of the Clubs of Marlborough (DTH) in the final, held at the Club Waimea on Thursday 4 March.

Ladies Pairs Main Round:

Last 16:

M Atkins & R Edwards, Hornby Club No2 def L Tobin & S French, Hornby Club No4.

L Herbert & K Tahuri, Kereru S & C Club No1 def K Rickerby & D Parsons, Clubs of Marlborough No1.

R Padget & W Scoullar, Bluff RSA No1 def K Harris & J Wilson, Bluff RSA No2.

J Douthett & L Bellam, Kaiapoi Workingmens Club No4 def N Atikinson & T Neillson, Hornby Club No3.

T Mears & S Campbell, Club Waimea No1 def H Hazel & K Baker, Kaiapoi Workingmens Club No3.

K McDonald & F Diack, Invercargill Workingmens Clubs No1 def K Robinson & D Kitai, Waimate T & C No1.

D Mercer & T MacDonald, (DTH) Clubs of Marlborough def J Scoullar & T Gooch, Brighton Club No1.

V Brinsdon & S Pitama, Hornby Club No1 def L Waerehu & K Te-Moananui, Invercargill Workingmens Club No2.

Quarter Finals:

M Atkins & R Edwards, Hornby Club No2 def L Herbert & K Tahuri, Kereru S & C Club No1.

R Padget & W Scoullar, Bluff RSA No1 def J Douthett & L Bellam, Kaiapoi Workingmens Club No4.

T Mears & S Campbell, Club Waimea No1 def K McDonald & F Diack, Invercargill Workingmens Clubs No1.

D Mercer & T MacDonald, (DTH) Clubs of Marlborough def V Brinsdon & S Pitama, Hornby Club No1.

Sem Finals:

M Atkins & R Edwards, Hornby Club No2 def R Padget & W Scoullar, Bluff RSA No1.

D Mercer & T MacDonald, (DTH) Clubs of Marlborough def T Mears & S Campbell, Club Waimea No1.

Final:

M Atkins & R Edwards, Hornby Club No2 def D Mercer & T MacDonald, (DTH) Clubs of Marlborough.


Plate Round:

Quarter Finals:

N Patterson & C Jordan, Invercargill Workingmens Club No4 def H Goaten & K Goaten, Club Waimea No4.

W Smith & C Goodman, Timaru SCC No1 def J Livesey & D Rizzi, Timaru SCC No2.

B Bryson & K Thomas, Club Waimea No2 def K Martin & L Harris, Richmond Workingmens Club No1.

M Pierson & M Stevens, Kaiapoi Workingmens Club No2 def J Branks & V Stewart, Invercargill Workingmens Club No3.

Semi Finals:

N Patterson & C Jordan, Invercargill Workingmens Club No4 def W Smith & C Goodman, Timaru SCC No1.

M Pierson & M Stevens, Kaiapoi Workingmens Club No2 def B Bryson & K Thomas, Club Waimea No2.

Final:

M Pierson & M Stevens, Kaiapoi Workingmens Club No2 def N Patterson & C Jordan, Invercargill Workingmens Club No4.